Díky prostředkům ze SF EU jsme ve dnech 2. – 8. 10. s žáky 8. a 9. třídy uskutečnili výjezd do Londýna. Zakoušeli jsme anglickou kulturu přímo v rodinách, dotkli se bohaté britské historie v muzeích i v ulicích města, okusili slunečné i deštivé anglické počasí a neustále se pohybovali v kontaktu s anglickým jazykem – v učebnách zdejší školy i jinde.
Co jsme zažili, popsali žáci do svých cestovních deníků, z kterých citujeme několik úryvků: (místy redakčně zkráceno či upraveno)
V pátek 2. 10. 2015 v 9 hodin večer jsme se sešli na parkovišti u školy. Chvíli trvalo než autobus přijel. Uložili jsme si kufry do úložného prostoru a nastoupili jsme do autobusu. Nejprve jsme jeli do Černošína, kam jsme přijeli kolem 12. hodiny večer. Naložili jsme zbytek výpravy a dali se na cestu do Německa. Tu noc jsem spal asi 5-10 minut. V Německu jsem viděl frankfurtské letiště, nějaké památky a spoustu větrných elektráren. V 8:10 jsme přijeli do Belgie, jeli jsme navštívit Bruggy.
V Bruggách jsme se poohlédli po nějakých památkách, nejvíce se mi líbil kostel s radnicí a mini 3D mapka města. Také jsme šli do muzea čokolády, ke jsme si prošli dům a poslechli si přednášku o výrobě pralinek. Nejlepší na přednášce byla konečná ochutnávka pravých pralinek. Jinak se mi nejvíce líbila socha Marie s malým Ježíšem z bílé čokolády a zkaramelizovaný cukr, kterému se říkalo lízátko. Prošli jsme židovskou částí, která byla velmi krásná, zděná bez omítky, velké štíty a vysoké a široké komíny. Z Brugg jsme jeli do Francie, kde jsme v hotelu F1 přespali. (Sam, 9. třída)
Když jsme druhý den "přeplavali" Eurotunelem kanál La Manche, navštívili jsme některá místa a města po cestě do Londýna: křídové útesy v Doveru, město Canterbury a hlavně historické doky v Chathamu. Tam jsme mohli vidět výrobu lodních provazů a válečné lodě i ponorku, kterou jsme si šli prohlédnout i dovnitř. Dále jsme v Rochesteru viděli středověký normanský hrad a katedrálu. Byl tam krásný výhled do krajiny na řeku Medway.
Po celém dni krásných kulturních zážitků jsme konečně dojeli do Londýna, kde si nás vyzvedly anglické rodiny. První večeře, pak i další, byla s hranolkami. (Šárka, 9. třída)
Ubytování v rodině:
Nás ubytovával jeden starší pán s jeho ženou, který bydlel spolu s jejich dcerou a třemi vnoučaty v řadovém pěkně upraveném domě. Jako téměř v každé anglické rodině i zde nechyběli domácí mazlíčci. Celá rodina vlastnila 4 psy. Ubytovali nás v malém pokojíku bez oken s kovovými palandami, které vrzaly. Ale byla jsem ráda, že konečně spím v posteli. K večeři jsme měli hranolky s pizzou, příště hranolky s hamburgerem, jogurt a džus. Po návratu do Čech jsem s radostí uvítala brambory. (Klára, 9. třída)
Můj velký zážitek byl, že v rodině, v které jsme bydleli, nefungovala sprcha. První den jsme se nesprchovali. Druhý den jsme se chtěli osprchovat, ale sprcha nefungovala, ani vana se nedala napustit, chyběl špunt. Když jsme to řekli paní domácí, dala nám kbelík. Kbelík jsem napustila a pak jsem ho vylila přes hlavu na sebe. Takto jsme se dva dny sprchovali. Další zážitek byl, že jsme k večeři dostali hodně ostré jídlo. Chtěli jsme být slušní, tak jsme to snědli. (Květa, 8. třída)
V Londýně jsme viděli či navštívili například:
Westminster Abbey je už od 11. století místem posledního odpočinku královského rodu a zároveň místem, kde se odehrávají korunovace a královské svatby. Tato památka je řazena k nejkrásnějším budovám v Londýně a můžeme na ní najít prvky typické pro několik architektonických stylů.
Big Ben je součástí severovýchodního křídla Westminsterského paláce, kde zasedá parlament. Toto pojmenování není zcela přesné, protože ve skutečnosti je Big Ben názvem pouze pro největší zvon věže, který odbíjí každou hodinu. Na původ této přezdívky existuje několik teorií. Podle pravděpodobnější z nich nese zvon jméno po hlavním staviteli siru Benjaminu Hallovi. Celá věž bývá také občas označována jako St. Stephen's Tower.
Trafalgar Square je náměstí v centru Londýna, které připomíná bitvu u Trafalgaru (1805), vítězství britského námořnictva v napoleonských válkách.
St. James's Park je jeden z královských parků v Londýně. Rozkládá se východně od Buckinghamského paláce a západně od Downing Street. Původně šlo o mokřiny koupené Jindřichem VIII., který z nich vytvořil jelení honební revír. Karel II. Stuart park zpřístupnil veřejnosti.
Museum Winstona Churchilla je bludiště podzemních chodeb pod vládní budovou. Během druhé světové války se stalo místem, kde se v době bombardování Londýna scházel válečný kabinet. (Marek, 9. třída)
Úterý 6. 10.: Z parkoviště, kde jsme se každé ráno scházeli, do centra Londýna to trvá přes hodinu. Dnes jsme viděli nádherný Tower Bridge. Zajímavé bylo, že občané Londýna přes něj každý den jezdí do práce. Pak jsme přišli k London Eye a nastoupili do velké kabiny. Trvalo půl hodiny, než jsme se vrátili zpět na zem. Byl nádherný výhled na celý Londýn. Viděl jsem Big Ben, nádraží, Temži a další věci, byla to opravdu velká výška. Vystoupili jsme a namířili si to k Sea Life (obří akvárium), kde jsem poprvé viděl žraloky a kladivouny. Moc se mi také líbilo akvárium, kde byly ryby z filmu Nemo. Odpoledne jsme strávili ve škole, kde jsme převážně opakovali již známé věci. Poslední noc v Londýně a už pojedeme domů.
Středa 7. 10.: Dnes jsme zamířili na Greenwich. Nejprve jsme navštívili námořní muzeum. Měli zde nádherné modely všech možných lodí, uniformy a sochy. Poté jsme šli na nultý poledník, kde bylo také malé muzeum hodin. Odtud je také nádherná vyhlídka na Londýn... Po obědě jsme šli do školy, kde jsme byli až do odjezdu. Zpět jsme jeli přes noc... (Matěj, 9. třída)
Musím říct, že se mi tento zájezd velmi líbil. Bylo to poprvé, co jsem byla na ostrově a v tak vzdálené zemi. Velmi se mi líbily památky, stavby v Anglii a v Belgii. V Belgii jsem mohla ochutnat výbornou čokoládu, v Anglii si prohlédnout úžasné obří akvárium a svést se na London Eye. Jsem ráda, že jsem se této cesty mohla zúčastnit - bylo to opravdu skvělé! (Eliška, 9. třída)